Zelenjavni vrt v juniju

6. 6. 2012 | Besedilo: Robert Mabič

zelenjavni vrt, škodljivci, gnojenje, vrtnine

Pri gnojenju vrtnin moramo biti posebno pazljivi ob dodajanju dušika, če nam je pomembna kakovost, in ne količina pridelka. Ta element vrtnine sicer nujno potrebujejo, preveliki odmerki pa slabijo tako njihovo odpornost kot okus.

Za njihovo zdravje je izjemno pomemben kalcij, ki krepi celične stene, zato se škodljive glive teže prerinejo v njihovo notranjost. Rastlinam ga dodajamo z zalivanjem ali škropljenjem po listju od tri- do štirikrat v presledku 14 dni. Dišavnice in zelišča pa bodo izrazitejše, če bodo uspevale v skopem rastnem okolju, zato jim hranil ne dodajamo.

Kjer je čebulna muha naredila svoje, se nekateri vrtičkarji prav gotovo jezite zaradi vrtanja črvičkov in gnitja pridelka. Podobno velja za česen, enaka usoda pa lahko doleti tudi sadike pora zaradi molja. Zato lahko rastline preventivno zaščitimo s pripravkom iz korenjevih listov. Eterična olja v njih listih bodo pregnala čebulno muho, postopek priprave pa je preprost: 50 g listov prelijemo z litrom vroče vode, pokrijemo in pustimo, da se ohladi, nato pa škropimo po čebuli.

Kdor je letos zgodaj sadil krompir in so bile vznikle rastline zavarovane pred aprilskim mrazom, bo zdaj že užival v njegovem okusu. V tem času navadno še ni ne koloradskega hrošča ne krompirjeve plesni, zato škropljenje ni potrebno in bo tako pridelek resnično zdrav.

Za preventivo bomo dobro poskrbeli tudi z rednim odstranjevanjem plevela in gošče, ki je idealno skrivališče za polže in druge škodljivce. Pri zatiranju škodljivcev, kot so listne uši in gosenice, nam lahko pomagajo tudi koristne strigalice. Privabili jih bomo z narobe obrnjenim cvetličnimi lončki, napolnjenimi s suho travo, postavimo pa jih kar na paradižnikovo oporo ali drugje. Pa tudi kakšne koprive naj ostanejo kje v kotu, saj so vsestransko koristne; mlade rastline lahko uporabimo v kuhinji, starejše pa za pripravo insekticida in krepčila za rastline. Poleg tega privabljajo številne žuželke, pomembne za opraševanje vrtnin.

Za bogato izbiro solatnic v poznopoletnem, jesenskem in zimskem času bomo poskrbeli s setvijo radičev, endivije in motovilca. Tem ne gnojimo posebej, saj jim popolnoma zadošča tisto, kar pustijo za seboj predhodne rastline. Še vedno lahko sejemo in sadimo korenček, blitvo, kolerabico, rdečo peso, peteršilj, fižol, grah in še mnoge druge vrtnine.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE