Zavese: Po meri prostora

12. 12. 2014 | Besedilo: Aleksandra Zorko

zavese, tkanine, notranja senčila

Za dekorativne tkanine pravimo, da so pika na i notranje opreme, da zaokrožijo podobo prostora. V tej podobi ne bi smele manjkati zavese. Pred leti smo jih v duhu minimalizma sneli z oken, zdaj so se vrnile v bolj prefinjeni obliki in v kombinaciji z notranjimi senčili.

»Zavese v sodobnih minimalistično oprem­ljenih ambientih, ki so zasnovani brezčas­no, dodajo prostoru toplino in akustičnost. Velike steklene površine, odprti pogledi v stanovanjih ali hišah so čudoviti, a dolge, mehko padajoče zavese, rahlo na tleh, čez dan dekorativno valovite ob strani, zvečer pa zagrnjene, nam dajejo občutek topline,« pravi oblikovalka Nena Grmovšek iz studia za celostno oblikovanje ambientov in notranje opreme Fiera. Zavese naših mam so bile, kot pravi sogovornica, velikokrat iz cenenih sintetičnih materialov in jih je bilo treba precej gubati, da so bile videti lepo, ali pa so bile izdelane iz povsem naravnih materialov, ki so zahtevali škrobljenje, temeljito likanje in zahtevno vzdrževanje. Zdaj zavese oblikujejo bolj prefinjeno, tkanine so izdelane iz visokokakovostnih vlaken, ki omogočajo dokaj preprosto vzdrževanje.

Naravna in umetna vlakna

Za zavese se uporabljajo tako naravna kot umetna vlakna, na splošno pa velja, da imajo prednost tkanine, ki lepo padajo in jih zlahka vzdržujemo. Prav zaradi dobre obstojnosti in preprostega vzdrževanja so pogosto izdelane iz poliestrskih vlaken. V sestavi so lahko zgolj ta vlakna, lahko pa so kombinirana z naravnimi, na primer lanom, bombažem, svilo. Druga možnost so v celoti naravna vlakna, poleg že omenjenih se uporablja še volna, v zadnjem času pa je priljubljena tudi konoplja, zlasti med zagovorniki ekoloških materialov. Konoplja namreč med rastjo ne potrebuje zaščite s pesticidi, prav tako ne kemikalij pri obdelavi. Tkanina iz konoplje je na pogled in otip podobna laneni.

Lan ima značilno naravno barvo, lahko se tudi beli. Po videzu je malo grob, teksturiran. Surovina zanj so enoletna stebla lanu. Iz njega je mogoče z obdelavo izdelati tudi bolj prefinjene tkanine, pogosto pa se uporablja v kombinaciji z bombažem ali viskozo, ki mu dodata prožnost. Laneno vlakno je togo, zato se takšne tkanine mečkajo, prenesejo pa likanje pri višji temperaturi. Pri pranju se krči, zato je tkanina za zavese vnaprej oprana. Dodajajo pa mu sintetična vlakna, s katerimi olajšajo vzdrževanje.

Bombaž spada med najbolj razširjene materiale, priljubljen je tudi za izdelavo zaves. Primeren je tako za potisk kot različne teksture (od zelo finih do bolj grobih). Zavesa iz bombaža je mehka, lepo pada in se zlahka opere.

Za ta namen se uporablja tudi svila, ki je fina in dražja tkanina. Glede na vezavo ločimo več vrst, ki jih poznamo pod imeni svila šantung, brokat, organca. Svilene zavese so zato različnega videza, lahko so lahke in tudi prosojne (na primer iz organce) ali težje in trdnejše (recimo iz brokata). Izbor barv je velik, prav tako so mogoči potiski. Vzdrževanje je malo zahtevnejše, to pomeni pranje ali čiščenje pri nizki temperaturi.

Volno si pri dekorativnih tkaninah za dom laže predstavljamo pri pregrinjalih in toplih odejah, vendar se uporablja tudi za zavese. Te so prosojne, v naravnih odtenkih in mehko padajoče.

Viskoza je sodobna različica naravnih materialov, pridelujejo jo iz naravnih surovin (iz celuloze). Ima široko uporabnost, tudi kot mešanica z bombažem, zelo lepo se obdeluje in potiska, je prijetna na otip.

Za zavese so primerne tudi žakarske tkanine, ki so narejene iz zelo različnih vlaken, ponavadi mešanic naravnih in umetnih materialov. Izdelajo jih z žakarsko tehniko tkanja na žakarskih statvah, ki so računalniško vodene. Zanje je značilno, da lahko oblikovalec uporabi veliko barv in vezav, tako se da stkati tudi približek kakšne fotografije ali izdelati tkane slike.

Umestitev v prostor

Zavese v sodobnih interierjih so iz najrazličnejših tkanin, pravi Grmovškova, od naravnih bombažnih, lanenih in svilenih do najrazličnejših mešanic z njimi ali z viskozo, volno ter sintetičnimi vlakni. Obešene so tako, da se rahlo dotikajo tal, zaradi česar delujejo elegant­no. Dolge, prosojne, zatemnitvene, mehko padajoče zavese, gubani roloji, panelne zavese, screen senčila, lesene žaluzije in različne kombinacije naštetih – možnosti je res veliko, pravi sogovornica, vedno pa je treba izbrati tiste, ki ustrezajo slogu in funkcionalnosti posamez­nega prostora. Včasih ta potrebuje toplino in mehkobo, drugič boljšo akustičnost, v nekaterih primerih je treba rahlo zastrti poglede na okoliške stavbe ali strehe, pričarati intimo v spalnici ali jo popolnoma zatemniti. Zavese se lahko zlijejo z nevtralnimi odtenki preostale opreme, lahko pa so barvni poudarek v prostoru. Na primer, v meščanskih stanovanjih so bile včasih tako rekoč obvezne, pripoveduje sogovornica, visoki stropi in okna, zastrta z zavesami, tudi iz težjih tkanin, z žakardskimi vzorci, iz žameta in pliša. Enako je v podeželskih hišah, kjer pri nas prevladujejo idrijske čipke, rešeljeji ali pa kariraste in črtaste domačne zavese iz bombaža ali lanu, medtem ko si v hišah ob morju težko predstavljamo kaj drugega kot lanene zavese, ki zastirajo premočno sonce. Sogovornica omeni, da lahko z njimi senčimo tudi terase. Ne glede na trenut­ne smernice so v takšnem primeru najpogostejša izbira beli in modri odtenki ter naravni materiali. V leseno hišo pa se po njenem najlepše podajo lesene žaluzije, lanene in bombažne tkanine ali kombinacija obojega.

Cvetlični motivi

Podobno kot za druge tkanine za dom oblikovalci tudi za zavese vsaj enkrat na leto predstavijo nove smernice. Po zadnjih letošnjih napovedih lahko tudi v prihodnji sezoni pri notranjem opremljanju pričakujemo mešanje slogov, na primer starega in novega, minimalizma in kiča, ročnih del in visoke tehnologije. Vse pogosteje se dogaja, da se trendi z modnih oblačil pojavijo tudi v notranjem oblikovanju. Cvetlični potiski so že nekaj sezon priljubljeni v modni industriji in zdaj jih najdemo še v najnovejših kolekcijah zaves. Nekateri posnemajo pravo cvetje z domačih vrtov, drugi eksotične rastline, tretji druge naravne motive. Za sodobnejši videz pa jim dodajo kovinske niti. Za zimsko-jesenske dni so ti vzorci v temnejših odtenkih in na razkošnejših tkaninah, za pomladno-poletne pa na lahkih prosojnih. Tudi tu se sicer kaže priljubljenost naravnih materialov. Med novimi smernicami se pojav­lja tako imenovani skandinavski slog, ki ga poleg naravnih materialov odlikujejo naravne barve in odtenki, poleg zemeljskih tudi pastelno zeleni, sivomodri, umazano rožnati in sivi. Vse več kupcev pa se ob nakupu sprašuje o ogljičnem odtisu izdelka, zato ni presenetljivo, da proizvajalci tudi temu vprašanju namenjajo več pozornosti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE