V New Yorku bo na ogled jugoslovanska arhitektura

2. 2. 2018 | Besedilo: A. Z.

arhitektura, MoMA, kavarna MAO, razstava

V znamenitem Muzeju moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku bodo sredi julija odprli razstavo K betonski utopiji. Arhitektura v Jugoslaviji 1948-1980. To bo prva mednarodna predstavitev del vodilnih arhitektov socialistične Jugoslavije. Med štirimi posebej izpostavljenimi arhitekti in dvema arhitektkama bo tudi slovenski arhitekt Edvard Ravnikar.

"Težko pričakovana razstava v MoMA je rezultat prizadevanj skoraj 50 raziskovalcev in kustosov ter 6 organizacij s področja nekdanje Jugoslavije, ki so se leta 2010 povezali v projektu Nedokončane modernizacije, med njimi sta bila tudi MAO in Umetnostna galerija Maribor. Pod okriljem tega projekta je nastala prva temeljita raziskava o arhitekturi in urbanizmu v nekdanji Jugoslaviji, ki so jo kustosi Maroje Mrduljaš, Vladimir Kulić, Simona Vidmar in Matevž Čelik v času Evropske prestolnice kulture leta 2012 predstavili na razstavi v Mariboru. Kulić je tudi sokustos razstave v MoMA," pravijo v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) in dodajajo, da je projekt Nedokončane modernizacije navdušil glavnega kustosa za arhitekturo in oblikovanje v MoMA, Martina Stierlija, ki se je odločil, da bo razstava o arhitekturni dediščini Jugoslavije eden od glavnih poudarkov v njegovem programu.

Razstava, ki jo bodo odprli 15. julija 2018 in bo trajala do 13. januarja 2019, raziskuje teme kot so velikopotezne urbanistične ureditve, tehnologija v vsakdanjem življenju, potrošništvo, spomeniki in memoralizacija ter globalni doseg jugoslovanske arhitekture. Na ogled bo več kot 400 risb, modelov, fotografij ter filmskih posnetkov, nabranih v občinskih arhivih, družinskih zbirkah in muzejih v regiji, predstavljena pa bodo dela pomembnih arhitektov, med njimi Bogdana Bogdanovića, Juraja Neidhardta, Svetlane Kane Radević, Edvarda Ravnikarja, Vjenceslava Richtera in Milice Šterić. "Razstava analizira edinstvene oblike in načine produkcije v jugoslovanski arhitekturi in njen poseben, a hkrati večplasten značaj, od plastične notranjosti Bijele džamije na podeželju Bosne, do popotresne obnove Skopja po vzoru metabolistične arhitekture Kenzoja Tangeja ter Novega Beograda in njegovih ekspresivnih stanovanjskih stolpnic in javnih stavb," so v napovedi zapisali organizatorji razstave.

Poleg Ravnikarja bodo v MoMA predstavljena še dela Nika Kralja, Stanka Kristla, Saše J. Mächtiga, Milana Miheliča, Davorina Savnika, Savina Severja, Branke Tancig, Vladimirja Braca Mušiča, Marijana Gnamuša, Nives Kalin Vehovar. Številni projekti bodo, kot pravijo v MAO, predstavljeni z originalnimi fotografijami Janeza Kališnika in Damjana Galeta.

»Razstava v MoMA predstavlja največjo mednarodno predstavitev slovenskih arhitektov in oblikovalcev v zgodovini, zato smo zadnja leta v pogovore o tem sodelovanju vlagali veliko naporov. Veseli smo, da se bo ta trud obrestoval. Veliki arhitekturni pregledi v MoMA so skrbno pripravljeni, kot ena najbolj vplivnih ustanov pa MoMA z njimi pomembno vpliva na spoznavanje in razumevanje svetovne arhitekturne dediščine. Slovenski arhitekti in oblikovalci, ki jih bomo predstavili v MoMA bodo od zdaj naprej del svetovne zgodovine arhitekture in oblikovanja," je povedal direktor MAO Matevž Čelik.

Razstavo pripravljajo Martino Stierli, glavni kustos za arhitekturo in oblikovanje v MoMA, Vladimir Kulić kot gostujoči kustos in Anna Kats iz Oddelka za arhitekturo in oblikovanje pri MoMA kot kuratorska sodelavka.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE