Cvetne formule in Fleischmann

Botanični vrt v Ljubljani je slovenski kulturni praznik in odprtje vrta po kratkem zimskem počitku oznamoval s predstavitvijo svoje najnovejše knjige Cvetne formule rastlinskih družin v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani in obsežne monografije o botaniku Andreju Fleischmannu. Ta je najširši javnosti gotovo najbolj poznan po rastlinah, imenovanih po njem, denimo flajšmanovem rebrincu, strokovnjakom po obsežnem delu Pregled kranjske flore, v katerem je opisal kar 2617 rastlin, štiridesetletnem službovanju v Botaničnem vrtu, pedagoški dejavnosti in popularizaciji rastlinoznanstva med širšim občinstvom. Obe knjigi sta dvojezični, slovensko-angleški, in sta tujim bralcem že dosegljivi pri nemški založbi Koeltz botanical books.

Obsežna monografija o vrtnarju iz Prešernovih časov, Andreju Fleischmannu, ki je štiri desetletja služboval v ljubljanskem Botaničnem vrt, je delo avtorjev Nade Praprotnik in Jožeta Bavcona. Zanimivo je iz več razlogov, ne samo zaradi natančnega in širokega vpogleda v njegovo delo. V njej je namreč z dokumenti argumentirano prikazano, da smo v letih 1843 do 1856 imeli milejše zime kot so bile v novejšem času, da tedaj pogozdovanje Krasa z danes invazivnimi drevesnimi vrstami ni uspelo in da o okolju, ki nas obdaja, v tedanjem šolskem sistemu niso vedeli prav veliko. Stvari se zdijo torej zelo sodobne.

In Cvetne formule avtorjev Jožeta Bavcona, Blanke Ravnjak in Davida Bavcona, ki so prišle na svetlo pred nekaj dnevi? Kdor morda domneva, da razkrivajo kaj podobnega formulam, s kakršnimi se je v zgodovino zapisal avtor zdravilnih cvetnih esenc dr. Edward Bach, oče Bachovih kapljic, je seveda v zmoti. Cvetne formule nam namreč s številkami, črkami in različnimi simboli predstavljajo strukturo posameznih cvetov. Za študente botanike morda na prvi pogled suhoparno poglavje pa je eden temeljnih kamnov, ki znanstvenikom pomagajo vse rastlinsko bogastvo tega sveta spraviti v razumljiv red, poiskati njihove sorodstvene povezave in jim določiti mesto v evolucijski verigi. Zgradba cvetov je namreč eden najpomembnejših meril za razvrščanje posameznih vrst rastlin v botanične družine. Cvetne formule rastlinskih družin v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani nam tako predstavijo 206 družin kritosemenk – cvetnic, ki so s predstavniki zastopane v Botaničnem vrtu. Čeprav je vrt majhen, je v njem predstavljenih kar polovica vseh družin cvetnic na svetu! Poleg formul, ki prikazujejo posplošitev cvetne sestave za celo družino, opisov družine, njene razširjenosti in tipičnih predstavnikov za posamezno družino, so vse družine s po nekaj predstavniki predstavljene še v sliki. V knjigi se tako nahaja okrog 700 fotografij, večji del domačih avtorjev.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE