Med 12 novimi invazivnimi tujerodnimi vrstami tudi pižmovka in aligatorska trava

Evropska komisija je na seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki povzročajo veliko gospodarsko škodo in so eden glavnih vzrokov za izgubo biotske raznovrstnosti, uvrstila 12 novih vrst. Države EU bodo morale preprečiti vnos, hrambo, prodajo, prevoz, reprodukcijo ali uvajanje teh vrst, med katerimi sta tudi pižmovka in aligatorska trava.

Kot so sporočili iz Evropske komisije, bodo države članice morale izvesti tudi ustrezne ukrepe za spopadanje z novimi vdori ali uveljavljenimi populacijami. Pravila se bodo začela uporabljati 20 dni po objavi seznama novih tujerodnih vrst v Uradnem listu EU.

Invazivne tujerodne vrste po njihovih navedbah povzročajo veliko gospodarsko škodo na področju zdravstvenega varstva, pridelka, ribjega staleža in infrastrukture. Škoda, ki jo povzroča 12 novih vrst, upravičuje namenske ukrepe po vsej Uniji.

Kot je razvidno iz aneksa iz uredbe o invazivnih tujerodnih vrstah, so na seznamu poleg pižmovke in aligatorske trave med drugim še rakunasti pes, vrsta egiptovske gosi, sirska svilnica, ki je na zahodu priljubljena okrasna trajnica, čilenska rabarabara, orjaški dežen, žlezava nedotika in rdečelistna ščetinasta perjanka.

Evropska uredba o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst velja od leta 2015. Seznam invazivnih tujerodnih vrst, na katerem je bilo doslej 37 vrst, med njimi 23 živalskih in 14 rastlinskih vrst, pa velja od avgusta lani. Od takrat tudi velja njihova prepoved vnašanja na ozemlje EU, posedovanja, gojenja, dajanja na trg, uporabe in izmenjevanja, razmnoževanja in izpuščanja v okolje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE