Vročina še ne povzroča težav v kmetijstvu

15. 7. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA

suša, kmetijstvo, vrtnine

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije zaradi toplega vremena, ki z občasnimi padavinami vztraja zadnjih nekaj tednov, v kmetijstvu še ne zaznava težav. Pridelki zgodnjega sadja in zelenjave ter njihova kakovost so večinoma dobri, medtem ko je količina pridelane pšenice nekoliko manjša, a je njena kakovost povprečna oz. dobra, so pojasnili.

Za napoved o tem, kako bo vreme vplivalo na pridelek koruze, je po ocenah KGZS še prezgodaj. Koruzi visoke temperature ustrezajo in če vročinski val ne bo trajal predolgo, je napovedano vreme za rast koruze ugodno.

Vse rastline v kmetijstvu v določenem razvojnem obdobju sicer potrebujejo optimalno količino vode in ustrezne temperature za uspešen razvoj. Trenutno to še posebej velja za tiste rastline, ki se nahajajo v najbolj intenzivnem razvoju, npr. koruzo, hmelj in nekatere vrste sadja ter zelenjave.

Najbolj prizadete rastline na plitvih, peščenih in prodnatih tleh

Tako preobilica kot pomanjkanje vode in previsoke ali prenizke temperature lahko za rastline predstavljajo stresne razmere, zaradi česar je njihov razvoj počasnejši, nekatere pa lahko celo propadejo. V prihodnjih dneh je lahko zanje tako najbolj nevaren vročinski stres, ki mu lahko sledi še suša.

Ker bo vroče vreme po pričakovanjih trajalo dalj časa, se lahko začnejo prvi znaki prizadetosti kmetijskih rastlin zaradi suše kazati predvsem na plitvih, peščenih in prodnatih tleh. Najbolj so v takšnem primeru v negotovosti večje kmetije, ki imajo zemljišča na takšnih tleh in nimajo možnosti namakanja, so pojasnili na KGZS.

Ogrožene tudi domače živali

Posebno pozornost je treba v takšnih pogojih posvetiti skrbi za domače živali. Rejec jim mora zagotoviti takšne pogoje, v katerih lahko prenašajo visoke temperature. Poskrbeti je treba za vodo, živalim na paši je treba zagotoviti senco, v hlevih pa je treba poskrbeti za zračenje.

Vreme ugodno za razvoj lubadarja

Tudi KGZS ob tem zelo resno opozarja na stanje v iglastih gozdovih, saj je razvoj podlubnikov zaradi ugodnih vremenskih razmer letos težko obvladljiv. Lubadar napreduje dnevno, predvsem na postojnskem, ljubljanskem, tolminskem in kranjskem območju oz. tam, kjer je tudi največ poškodovanih gozdov zaradi lanskega žledoloma.

KGZS zato poziva vse lastnike, ki imajo v svojih gozdovih iglavce, naj nemudoma pregledajo svoje gozdove in ukrepajo, nato pa preglede ponavljajo na dva do tri tedne.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE