Projekt razglasitve svetovnega dneva čebel napreduje dobro

12. 4. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

svetovni dan čebel, čebelarstvo, čebele

Predstavniki Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) in kmetijskega ministrstva so zadovoljni s potekom priprav na razglasitev svetovnega dneva čebel in projektom evropskega medenega zajtrka. Pričakovati je, da bomo svetovni dan čebel prvič obeležili leta 2018, pomembno pa je, da bo znala Slovenija to izkoristiti tudi v gospodarske namene.

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša je na petkovi novinarski konferenci na Lukovici spomnila, da si Slovenija že od lani na vseh ravneh prizadeva za razglasitev svetovnega dneva čebel v ZN, ki bi ga obeleževali 20. maja, na rojstni dan začetnika modernega čebelarstva Antona Janše.

Ministrska konferenca Organizacije ZN za kmetijstvo in prehrano (FAO) naj bi zeleno luč projektu prižgala julija prihodnje leto, Generalna skupščina ZN pa naj bi o tem odločala do konca leta 2017. "To bi pomenilo, da bomo lahko leta 2018 20. maj prvič praznovali kot svetovni dan čebel," je dejala.

Čeprav marsikje velja prepričanje, da je svetovnih dni že veliko, ta pobuda naslavlja trajnostni razvoj z različnih vidikov - z vidika proizvodnje hrane, zagotavljanja delovnih mest, ohranjanja biodiverzitete in dostopa do hrane. Slovenija je postala s tem v mednarodnem prostoru prepoznana kot država, ki ji je mar za trajnostni razvoj, je povedala Strniša.

Tudi predsednik ČZS Boštjan Noč je prepričan, da smo na odlični poti do razglasitve svetovnega dneva čebel. "Mislim, da je to tista stvar, ki si jo naše čebelarstvo in kranjska čebela zaslužita," je dejal. A s tem zgodba še ne bo končana - ta projekt mora Slovenija izkoristiti tudi v gospodarske namene, je prepričan.

To bo, tako Noč, naloga tako čebelarjev kot tudi gospodarstva. ČZS si prizadeva za to, da bi leta 2021 v Celju gostili svetovni čebelarski kongres, kar so nekatere države že podprle. To bi v Celje pripeljalo približno 15.000 obiskovalcev, je ocenil in dodal, da se priložnosti pojavljajo tudi pri izvozu slovenske čebelarske opreme v tujino.

Promovirati želijo tudi čebelarski turizem, vendar pri tem potrebujejo podporo Slovenske turistične organizacije, s katero so že imeli nekaj sestankov. Veliko stavijo tudi na apiterapijo. Noča veseli, da je ministrstvo za zdravje pristopilo k pripravi novele zakona o zdravilstvu. Ideja ČZS je, da bi apiterapijo, ki se ukvarja s tem, kako s pomočjo čebeljih pikov in pridelkov krepiti zdravje, opredelili kot zdravilsko metodo.

Strniša je povedala, da bo tudi država po razglasitvi svetovnega dneva čebel še naprej aktivna in bo obeleževala ta dan. Veseli jo tudi, da bo generalni direktor FAO Jose Graziano da Silva že 20. maja letos obiskal Slovenijo in slovenske čebelarje.

Evropski poslanec Franc Bogovič (EPP/SLS) je poudaril, da Slovenija kot mala država ne more računati na masovno proizvodnjo, se pa lahko specializira v nišah, kar je čebelarstvo, ki je v kontekstu zavedanja o prihodnosti planeta po njegovih besedah "zelo in". Tudi on meni, da bi lahko to izkoristili v turizmu in zdravstvu.

Povedal je tudi, da so z nekaterimi evropskimi poslanci pripravili pisno deklaracijo, ki izraža podporo slovenskima projektoma o svetovnem dnevu čebel in evropskem medenem zajtrku ter opozarja na pomen čebel. Zanjo morajo v treh mesecih zbrati podpise več kot polovice vseh evropskih poslancev. Poleg tega bo junija v Evropskem parlamentu potekal že peti čebelji teden.

Evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi), nekdanji dolgoletni predsednik ČZS, je vesel, da znamo stopiti skupaj, ko gre za čebele. Glede na podporo svetovnemu dnevu čebel, ki so jo izkazale tudi nekatere velike države, meni, da s tem ne bomo imeli težav, tudi on pa je opozoril, da bi se morali zdaj bolj ukvarjati s tem, kako bomo to izkoristili.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE