Začetek jesenske akcije cepljenja lisic proti steklini

30. 9. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

lisice, steklina

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je danes začela jesensko akcijo cepljenja lisic proti steklini, ki se izvaja zaradi zagotavljanja zaščite odraslih živali pred začetkom parjenja. Akcija bo trajala predvidoma do sredine novembra.

Polaganje vab s cepivom bo uprava po državi izvedla s pomočjo letal z višine 300 metrov. Ti bodo poleteli z letališč Brnik, Murska Sobota, Portorož, Novo mesto in Slovenj Gradec, po potrebi pa bosta vključeni tudi letališči v Celju in Divači, so danes sporočili iz uprave.

Kot je ob 28. septembru - svetovnem dnevu boja proti steklini v Murski Soboti povedala Breda Hrovatin, vodja sektorja za zdravje in dobrobit živali v upravi, bodo v teh dneh odvrgli 460.000 vab, to pa mora lisica pregrizniti.

Uprava ob tem opozarja, da se vab ne sme dotikati. Če vsebina vabe vseeno pride v stik s sluznico ali svežo rano, je treba to mesto dobro sprati in umiti z milom ter nemudoma obiskati najbližjo antirabično ambulanto. Če kdo najde vabo na dvorišču ali vrtu, naj jo prime z vrečko in odvrže v smeti.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin cepljenje lisic proti steklini izvaja dvakrat na leto. Poleg jeseni akcijo izpelje v spomladanskem času oz. maja in junija s ciljem zaščite mladičev.

Slovenija je država brez stekline

Slovenija je letos izpolnila pogoje Svetovne organizacije za zdravje živali, da se razglasi za deželo brez stekline. Kljub temu pa ostajajo v veljavi vsi dosedanji ukrepi za varstvo pred steklino, saj je ta bolezen še vedno ena najtežjih, pri človeku tudi smrtna.

Za steklino letno na svetu umre okoli 70 tisoč ljudi, zato bomo še vedno cepili lisice, pse in tudi ljudi, je ob svetovnem dnevu boja proti steklini v Murski Soboti povedala Hrovatinova.

Poudarila je, da je ta uspeh plod sodelovanja vseh dejavnikov veterinarske službe v sodelovanju z zdravstveno službo, tudi lovcev, ter posebej opozorila na tiste, ki potujejo v države s steklino, ter na živali, ki jih ilegalno prinesejo iz tujine, saj tako tvegajo, da se okužijo. Lastnike psov pa je pozvala, naj bodo še naprej pozorni in cepijo svoje ljubljenčke.

Tudi Alenka Kraigher z Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja je pohvalila vse, ki so pomagali pri omenjenem uspehu Slovenije in dodala, da bodo za ohranitev stanja potrebni enaki napori. "Steklina je ena od najtežjih bolezni, če se pojavi pri človeku, je tudi smrtnega izida, zanjo ni zdravila, je pa zelo uspešno in varno cepivo. Pri tem bomo še naprej upoštevali dejstvo o cepivu, vedno izdelali oceno nevarnosti za okužbo in se na podlagi dokazov odločili za cepljenje ali ne," je povedala Kraigherjeva in opozorila na velik pomen razsvetljevanja.

Zadnji primer stekline pri človeku v Sloveniji je bil leta 1950, sicer pa zdravniki letno obravnavajo okoli 3500 ljudi, okoli 750 pa jih cepijo, ko obstaja nevarnost, da bi se zaradi stika z živaljo razvila bolezen.

Preventivno pa cepijo tudi nekatere veterinarje, laboratorijske delavce, lovce, dijake in študente pri praktičnih vajah, ter tiste, ki odhajajo v tujino na območja, kjer je steklina.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE