Dobro izkoriščen vsak centimeter

19. 4. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Piqant

Arhimodul, novogradnja, arhitekti, domovi, Nina Grm

Stanovanje, ki meri dobrih 58 kvadratnih metrov, v novozgrajenem bloku je zahtevalo dober in tehten premislek, da bi funkcionalno izkoristili vsak centimeter za udobno bivanje tričlanske družine. Naloge so se lotili v biroju Arhimodul.

Večjih posegov v tloris stanovanja ni bilo, saj gre za novogradnjo. Izvedli pa so nekaj manjših sprememb, kot so nove pozicije elektro inštalacij, nova keramika v kopalnici in nova talna obloga. »Glede na želje naročnikov in kvadraturo stanovanja smo morali zelo smiselno razporediti vso opremo za tričlansko družino. Čeprav je v stanovanju kar nekaj omar, smo želeli prostore ohraniti čim bolj odprte. Tako smo opremo, zlasti v dnevnem delu, postavili ob stene in na ta način pustili sredino prostora prosto,« pravi arhitektka Nina Grm iz biroja Arhimodul.

Eno steno otroške sobe krasi tapeta z motivi drevesa in ptic.

Tlorisna razporeditev se začne pri majhnem vhodnem delu, kjer so garderobne omare, ki so hkrati del hodnika. »Pri vhodu je manjši element z ogledalom in letvicami, ki fizično in vizualno loči vhodni del od jedilnice. Naravnost od vhodnih vrat se nadaljuje prostor v dnevni del, kjer sta tudi kuhinja in jedilnica. V dnevno-bivalnem delu se oprema kolikor se da razporedi po obodu sten, da ne zapre prostora. Iz hodnika pot vodi v otroško sobo, spalnico in kopalnico,« pojasnjuje arhitektka.

Skladno oblikovanje po celem stanovanju

Osnovno vodilo pri zasnovi interierja so po njenih besedah dobro in funkcionalno izkoriščeni prostori z veliko shranjevalnimi površinami ter enotno oblikovanje po celem stanovanju. »Naročnika sta želela imeti vsak prostor optimiziran, tako da sta nam jasno povedala, kaj in koliko česa želita imeti v omarah/ prostorih. Kar se je na koncu izkazalo kot zelo dobro sodelovanje med naročnikom in arhitektom, saj so prostori resnično zasnovani 'po meri uporabnika',« je še povedala arhitektka. Prav tako sta naročnika imela izoblikovane želje o slogu in uporabi materialov. Želela sta, na primer, novo talno oblogo po celem stanovanju, uporabo posameznih materialov, kot sta les in kamen, in odtenkov barv, kot sta siva in peščena.

!!galerija!!


V dnevno bivalnem delu so za talno oblogo izbrali vinil v videzu betona. Hladen videz, ki ga ustvarja takšna talna obloga, so »otoplili« z uporabo lesa na omarah. V spalnih prostorih je prav tako po tleh položen vinil, vendar v videzu lesa, ki deluje bolj prijetno in domačno.

Pult in stenska obloga v kuhinji ter plošča klubske mizice so iz naravnega kamna, ki daje poseben pečat prostoru tudi s svojo naravno strukturo.

Interier stanovanja je zasnovan tako, da se materiali in barve povezujejo in dopolnjujejo. Po tleh bivalnega dela stanovanja je imitacija betona, ki poveže les in peščeno-sive kombinacije. V spalnih prostorih pa je ravno obratno: tam talna obloga, ki posnema videz lesa, povezuje sivo in belo barvo.

Steno za posteljo so popestrili s stensko oblogo: oplesk, na katerem so po meri narejene dekorativne letvice, ki se nadaljujejo na garderobno omaro.

Narava v otroški sobi

»Otroška soba je zasnovana tako, da je na eni strani spalni del s posteljo, ki je barvno ločen od drugega dela. Tu smo za steno in strop izbrali siv odtenek. Na drugi strani pa so omare in delovno-ustvarjalni kotiček,« še pravi arhitektka in dodaja, da je otroška soba opremljena v slogu, ki je povezan z naravo. Tako eno steno krasi tapeta z motivi drevesa in ptic, na drugi strani pa je poličnik v obliki drevesa, ki je narejen iz lesa.

Stenska obloga v spalnici

S stensko oblogo pa so popestrili tudi spalnico, kjer je je na steni za posteljo oplesk, na katerem so po meri narejene dekorativne letvice, ki se nadaljujejo na garderobno omaro. »Stenska obloga deluje kot grafičen poudarek, ki poveže prostor in ga naredi hkrati bolj dinamičnega,« pojasnjuje arhitektka.

V vsakem prostoru so po besedah sogovornice določeni oblikovni elementi, ki izstopajo, na primer kamen v kuhinji, letvice za televizorjem in pri vhodu na stropu, stenski dekor v spalnici, tapeta in hiške v otroški sobi, ki se ujemajo s posameznimi detajli v drugih prostorih.

Vsak projekt je svojevrsten izziv za arhitekte. Pri zasnovi tega stanovanja so bile omejitve zlasti v velikosti prostorov, saj so morali dokaj veliko opreme spraviti na obstoječo kvadraturo.

PREBERITE ŠE: Načrtovanje interierja: Kako bo pandemija spremenila naše bivalne potrebe

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE