Delovni otok v kuhinji: koliko prostora potrebujemo zanj

23. 11. 2021 | Besedilo: A. Z.

kuhinje, kuhinjski otok, delovni otok

V sodobnih kuhinjah je del opreme in zasnove tudi delovni otok. Predstavlja središče kuhinje in odprtega dnevnega prostora ter omogoča, da pri pripravljanju hrane sodeluje več družinskih članov. Včasih ima dodano tudi jedilno površino ali celo nadomešča jedilno mizo.

Na prvi pogled se zdi, da delovni otok, na katerem so lahko dodatna delovna površina, kuhališče in pomivalno korito, pod njim pa predali in omarice, sodi v veliko kuhinjo. Pa ni povsem tako, tudi v manjših kuhinjah si ga lahko omislite. Pomembno je, da je usklajen z velikostjo prostora in da ne omejuje funkcionalnosti ter gibanja po samem prostoru.

Kuhinjski otok se lahko nadaljuje v jedilno mizo.

Po hitrem izračunu (če seštejemo standardnih 60 cm za niz pohištva ob steni, najmanj 90 cm širine, da se neovirano premikamo med omarami in otokom, ter pri širini otoka, ki je običajno 90 cm – lahko pa tudi 60 ali 120 cm – in še 90 cm na drugi strani) naj bi bil prostor širok približno 360 cm. Za nekoliko manjši delovni otok pa naj bi zadostovalo tudi 240 cm širine. Kuhinjski otok je lahko tudi razmeroma majhen, zlasti ko na njem ni kuhališča ali pomivalnega korita. Postane lahko podaljšek jedilne mize ali zgolj pomožna delovna in odlagalna površina.


Kaj bo na kuhinjskem otoku?

Preden se odločimo za umestitev otoka v kuhinjo, je treba premisliti, kaj vse bo na njem, kateri elementi naj bi bili vgrajeni in ali je zanje dovolj prostora. Če si na delovnem otoku želimo tudi kuhališče in pomivalno korito, bomo potrebovali električno in vodovodno napeljavo ter prezračevanje. Ob tem ne smemo pozabiti na dejstvo, da je bolje, da sta pomivalno korito in kuhališče v istem nizu (ne glede na to, ali je to na otoku ali ob steni), saj nam bo drugače kapljalo na tla. Poleg tega je treba upoštevati še, od kod prihaja svetloba in v katero smer je prijetno gledati med priprav­ljanjem hrane.

Delovni otok z jedilno mizo

Otok je zelo primeren za hitre obroke, na primer za zajtrke, ali kuhanje v družbi. Zato se pogosto nadaljuje v barski ali zajtrkovalni pult, ki je lahko poravnan s kuhinjskim pultom ali nekaj centimetrov dvignjen. Zlasti v majhnem stanovanju se lahko nadaljuje v običajno jedilno površino in povsem nadomesti jedilno mizo. Pri tem moramo biti pozorni na višino dela otoka, ki je namenjen obedovanju. Če je visok 90 cm (ali celo več), bomo potrebovali višje stole. Zato je dobro, da je del za jedilno mizo nižji od preostalega dela otoka, na katerem pripravljamo hrano. Če pa je prostora nekoliko več, je vedno dobro imeti še ločeno jedilno mizo.

!!galerija!!


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE