Zakaj ima monstera preluknjane liste

14. 1. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock, Flower Council of Holland

monstera, sobne rastline

Še pred dobrim desetletjem je navadna monstera veljala za zastarelo, zaprašeno sobno rastlino, kakršne je povozil čas. Zadnja leta pa je med mladimi, ki so se odselili na svoje, pravi hit – kot živa rastlina, za katero je treba skrbeti, ali kot likovni motiv s tapet, dekorativnih tkanin, celo nakita. Zapovrh monstera raste v centralno ogrevanih stanovanjih brez posebnih težav, uspeva celo v temnejših prostorih.

V naravi raste več deset vrst monster, kot sobna rastlina pa je najbolj zaželena navadna monstera ali Monstera deliciosa, katere »razrezani ali naluknjani« listi dosežejo tudi premer 60 cm. Marsikdo med ljubitelji jo zamenjuje s filodendronom, vrsto Philodendron pertus, ki ima zelo podobne, a manjše liste, raste pa veliko hitreje od monstere. Slednja naredi v letu dni le dva ali tri nove liste. Ne glede na to, pod kakšnim od teh dveh imen ste v trgovini lončnico kupili – resnici na ljubo je označevanje marsikdaj pomanjkljivo ali napačno – potrebujeta rastlini podobno oskrbo. Sicer pa spadajo tako monstere kot filodendroni v skupno družino kačnikovk, torej so v sorodu.

Užiten cvet navadne monstere

Kačnikovke ponavadi razvijejo cvet ali socvetje, ki je kot nekakšen tulec, sredi katerega je storžasto soplodje (podobno kot pri flamingovcu ali spatifilu). Ti »storžki« so pri Monsteri deliciosi celo užitni in v krajih, iz katerih izvira, jih jedo. To je razlog, da navadni monsteri pravijo tudi mehiški kruhovec. V srednje- in južnoameriških gozdovih je namreč pogosta plazeča se rastlina ali celo ovijalka. Monstera kot sobna rastlina cveti redko.

PREBERITE ŠE: Jan Robin: Slovenski botanik, ki je obnorel Instagram

FOTO: Shutterstock

Previdno z zračnimi koreninami

V naravnem okolju zraste navadna monstera do zavidljivih dimenzij, če ima ob sebi oporo v obliki drevesnih vej, se nanjo opira z dolgimi in krhkimi zračnimi koreninami. Če gojimo monstero kot sobno rastlino, so te korenine znamenje, da gre rastlini dobro. Ne smemo jih odstranjevati, paziti moramo, da se ne lomijo. V stanovanju zraste Monstera deliciosa največ do stropa, po izkušnjah tistih, ki so za sobne lončnice namenjene rastline presadili v tla v rastlinjakih, pa se po presaditvi naravnost osupljivo razmahnejo.

Vreme in oblika listov

Naravno okolje Monstere deliciose sta tropski in subtropski gozd, ki ju pogosto bičajo močni nalivi in veter. Po najverjetnejši botanični razlagi so prav njuni vplivi odločilni za posebno oblikovanost listov, narezanost in preluknjanost listne površine. Če bi bila listna ploskev neprekinjena, neurja ne bi preživela brez raztrganin. V primerjavi s starejšimi rastlinami, ki imajo zelo razčlenjene liste, so prvi listi pri mlajših rastlinah bolj celoviti.

!!galerija!!


Razmere v stanovanju

Navadni monsteri namenimo prostor, v katerem temperatura tudi pozimi ne bo padla pod 14 stopinj. Če je na hladnem, zmanjšamo zalivanje. Uspeva tudi v suhem zraku stanovanjskih prostorov, vendar ji godi redno pršenje po listih ali to, da zračno vlažnost povečamo tako, da lonec z njo postavimo v posodo z vlažnim peskom ali mahom. Gojimo jo lahko tudi v bolj temnem delu sobe; če je pri oknu, naj nanjo ne sije direktno sonce.

PREBERITE ŠE: Sobne rastline: Tri s skromnimi svetlobnimi zahtevami

Oskrba

Rastlini namenimo oporo, najraje močno palico, oviti z mahom. Lonec mora biti dovolj velik, da ga velikost nadzemnega dela ne bo prevrnila. Monsteri ustreza bolj šotasta, zračna zemlja. Zalivamo približno enkrat na teden, če je rastlina v ogrevanih prostorih, če je na hladnem pa bolj poredko. Listno površino redno brišemo z vlažno gobico, pri čemer spodnjo stran lista podpremo z dlanjo.

FOTO: Shutterstock

Težave

Če nastanejo sredi listne površine suha mesta, ki so povrh vsega preluknjana, je to znamenje sončnega ožiga oz. premočne svetlobe. Če se listi ob robovih temnijo, jo monsteri prehladno. Rumenenje spodnjih listov je največkrat znamenje, da monstero preveč zalivamo. Bledikavi listi pa sporočajo, da moramo rastlino dognojiti s tekočim gnojilom.

Manjše monstere

Poleg navadne monstere se kot sobne rastline gojijo še druge vrste monster, Monstera adisonii, ki je manjša in ima več lukenj, kot pa »zalivov« v listih, ti pa so veliko manjši kot pri navadni monsteri. Monstera obliqua je podobna Monsteri adisonii, a ima bolj podolgovate liste, površina lukenj na njih pa je večja kot površina listne ploskve.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE